Dünya basınından yerel seçim yorumları: Erdoğan’a büyük bozgun

AKP’nin 22 yıl sonra ilk defa seçim yenilgisi yaşadığı yerel seçimler, dünya basınında da büyük ses getirdi.

ABD gazetesi New York Times, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun zaferiyle “siyasi muhalefetin yıldızı” statüsünü perçinlediğini yazdı.

Seçmenlerin ekonomik duruma kızgın olduğu bir ortamda, muhalefetin Türkiye genelinde ve özellikle büyük şehirlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisine karşı önemli kazanımlar elde ettiği kaydedilen haberde, “Çok sayıda Türk, İmamoğlu’nu potansiyel cumhurbaşkanı adayı olarak görüyor” denildi.

Associated Press haber ajansı, seçim sonuçlarının büyük şehrleri geri almayı uman Erdoğan için büyük bir bozgun olduğunu kaydetti.

Seçimin Erdoğan’ın popüleritesi açısından da bir sınav olduğunu belirten AP, CHP’nin 2019’da Ankara ve İstanbul’da kazandığı zaferlerin Erdoğan’ın yenilmezlik imajını yıktığını yazdı.

‘ERDOĞAN’DAN MEMNUNİYETSİZLİĞİN İŞARETİ’

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, “Muhalefet tarihi zaferiyle Erdoğan’ı şoke etti” başlıklı haberinde, sonucun Erdoğan için büyük yenilgi olduğuna, AKP’nin iktidarında ilk defa Türkiye genelinde yenilgiye uğradığına dikkat çekti. 

BBC, sonucun CHP Genel Başkanı Özgür Özel için ise büyük bir başarı olduğunu kaydetti.

Financial Times, Erdoğan’ın iktidara gelmesinden bu yana en ağır seçim yenilgilerinden birini aldığını, iktidarı en çok zorlayan sorunlar arasında ekonominin olduğunu belirtti.

İngiliz Guardian gazetesi, CHP’nin net bir zaferle iktidara beklenmedik bir darbe vurduğu ve sonucun Erdoğan’dan memnuniyetsizliğin işareti olarak görüldüğü yorumunu yaptı.

Politico da “Laik muhalefet güçlenirken Erdoğan’ın önemli seçim kaynakları yatırdığı İstanbul’daki zafer, geçen seneki genel seçimlerde alınan yenilgi sonrasında ana muhalefeti güçlendirdi” ifadelerini kullandı. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir